Australia
Austria
Switzerland
Czech Republic
Germany
Denmark
Spain
France
United Kingdom
Ireland
Italy
Netherlands
Sweden
United States

08/03/2014
Winter Championships

    The RS100 fleet met at Grafham for their first open meeting of the year.  A select group of 7 sailors all sailing the 8.4 rig and including the current world champion, Alastair Dickson, turned up over the weekend, including a couple of new faces welcomed to the fleet.

    Race 1
    The forecast was for 15 knots gusting to 25 knots in a cool southerly wind, but with the sunshine making a welcome showing.  During the start sequence Mark Harrison tried to lead the fleet over the line by using the wrong buoy as the pin.  Despite his best efforts the fleet got away first time.  A tight first beat saw numerous place changes in a shifty breeze, but Alistair Dickson led at the first mark from Mark Harrison with David Smart third ahead of Greg Booth.  Mark succeeded in passing Alistair downwind, but blew it yards from the finish, blaming a distant RS200 for a swim.  This allowed Alistair and Greg to fight for the win with kites flogging on the tight reach to the finish with Alistair taking the bullet, Greg second and with David thanking Mark for the gift of third.

    Race 2
    Another clean start in similar breeze.  Alistair shot off upwind to round first only to gybe early into a hole.  Mark and David dialled into a massive gust, so in childish pique Alistair threw his toys out and went for a swim to collect them.  Towards the bottom of the run David was astounded when on starboard with class chairman Mark crossing on port safely, Mark inexplicably gybed right in front of him.  Only expert seamanship avoided a collision.  This let Greg back in the game.  On the final run David kindly went for a swim on the last gybe, leaving Mark to take the gun followed by Greg then Alistair.

    Race 3
    The fleet lined up a bit early, leading to a speedy reach down the line.  Alistair led again at the first mark (yawn!) followed by Mark, Keiran Holt then Greg.  Keiran’s sudden appearance was down to mis-rigging his Cunningham in the first race and being a few seconds late on the time limit to make the second race.  David caught up on the run, but took a dip at the bottom mark to let the leaders get away.  Alistair was untouchable, partly a result of his extreme youth compared to the grey hair and spectacles of those around him.  Mark avoided any of the normal mayhem that surrounds him to finish second followed by a fast finishing Greg from the fast improving Keiran.

    The fleet then became the hub of the evening’s social surrounded by a few pints.
    Sunday dawned with 10 knots gusting 18 knots with beautiful sunshine.

    Race 4
    With a pin end bias, Alistair won the pin and disappeared off to lead from start to finish (yawn again).  The rest of the fleet were very close with Gav Benbow showing some good windward speed to round third behind Kieron. There was some very close racing with numerous place changes where playing the shifts up the beat paid dividends.  Alistair won with David finding wind shift corner taking second from Mark in third and Kieron fourth.

    Race 5
    Playing the shifts was the order of the day and a close first beat saw Kieron  showed excellent decision making to round first (no yawning this time) from Greg then Alistair who was finding the shifty conditions more challenging.  Downwind was all about finding the gusts, which Greg did best to find his way past Kieron to take the win with Kieron second and David third.

    Race 6
    Another shifty beat saw the lead change numerous times with Ian Gregory leading half way up the first beat, but he was beaten in the final few yards by a couple of nasty shifts letting David round first (no more yawning) followed by Mark who gybed off behind an RS200 into a big hole letting David get away and allowing Greg and Alistair past.  At the bottom mark, Kieron and Ian went for some synchronised swimming with Mark dropping his mainsheet and going for a swim at the next top mark.  This left David, Greg and Alistair to battle up the last beat.  At the windward mark it was Alistair back in the lead yet again (yawn?) from Greg then David who gybed left into a gust.  The two Port Dinorwic sailors went right to find the pressure, but David controlled the last mark rounding by being on the left to take the final race win from Alistair then Greg.

    Everyone agreed that it had been a fantastic event with fast race turnarounds achieved by a very professional Race Officer and his team.  Alistair had sailed very consistently to win overall, but the strength of the competition was underlined by seeing four different race winners in the six races.  All were looking forward to rejoining battle at the sprint championships at Rutland on 12/13 April.

    David Smart

    Overall:
    Alistair Dickson (8 points)
    Greg Booth (11)
    David Smart (13)
    Mark Harrison (14)
    Kieron Holt (22)
    Ian Gregory (27)
    Gav Benbow (37)

    Sailwave results for RS Winter Championships 2014 at 2014

    RS Winter Championships 2014

    Results as of 15:02 on March 9, 2014

    RS100 Fleet

    Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 7, Scoring system: GWSC Open Meeting (1 course/PY/3 starts)
    Rank Fleet Ranking SailNo Division HelmName CrewName Club R1
       
    R2
       
    R3
       
    R4
       
    R5
       
    R6
       
    Total Nett Notes
    1st RS100   410 x Alistair Dickson   Port Dinorwic SC 1.0 3.0 1.0 1.0 (5.0) 2.0 13.0 8.0 s100
    2nd RS100   428 x Greg Booth   Port Dinorwic SC 2.0 2.0 3.0 (5.0) 1.0 3.0 16.0 11.0 s100
    3rd RS100   277 x David Smart   Chew Valley Lake SC 3.0 4.0 (5.0) 2.0 3.0 1.0 18.0 13.0 s100
    4th RS100   379 x Mark Harrison   Gurnard SC 4.0 1.0 2.0 3.0 4.0 (8.0 DNC) 22.0 14.0 s100
    5th RS100   218 x Kieron Holt     (8.0 DNC) 8.0 DNC 4.0 4.0 2.0 4.0 30.0 22.0 s100
    6th RS100   259 x Ian Gregory   Frensham Pond SC 5.0 5.0 6.0 6.0 (8.0 DNF) 5.0 35.0 27.0 s100
    7th RS100   454 x Gav Benbow   Leigh & Lowton SC 6.0 (8.0 DNF) 8.0 DNC 7.0 8.0 DNF 8.0 DNC 45.0 37.0 s100

    RS200 Fleet

    Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 20, Scoring system: GWSC Open Meeting (1 course/PY/3 starts)
    Rank Fleet Ranking SailNo Division HelmName CrewName Club R1
       
    R2
       
    R3
       
    R4
       
    R5
       
    R6
       
    Total Nett Notes
    1st RS200   1328 Gold Ben Saxton Tom Goodhugh GWSC (2.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 1.0 8.0 6.0 s100
    2nd RS200   1311 Gold Matt Mee Emma Norris Hollingworth Lake SC 1.0 2.0 3.0 (6.0) 1.0 3.0 16.0 10.0 s100
    3rd RS200   1458 Gold Nicholas Charles Juliet Charles Littleton SC 4.0 4.0 2.0 (5.0) 3.0 2.0 20.0 15.0 s100
    4th RS200   1350 Gold Ben Palmer Lucy Preston HISC (5.0) 3.0 4.0 4.0 4.0 5.0 25.0 20.0 s100
    5th RS200   1347 Gold David Jessop Clare Michelmore Papercourt SC 3.0 (10.0) 5.0 3.0 5.0 6.0 32.0 22.0 s100
    6th RS200   1562 Gold Edd Whitehead Ian Mairs Parkstone YC 6.0 7.0 (8.0) 2.0 6.0 8.0 37.0 29.0 s100
    7th RS200   1325 Gold Charlotte Savage Mike Wood Lancing SC 9.0 5.0 6.0 8.0 (12.0) 4.0 44.0 32.0 s100
    8th RS200   1495 Gold Tim Ellis Clare Whitehill   10.0 (11.0) 9.0 7.0 7.0 10.0 54.0 43.0 s100
    9th RS200   1389 Gold Paul Lewis Rosie Brearley Locks SC 7.0 9.0 13.0 9.0 (16.0) 9.0 63.0 47.0 s100
    10th RS200   1030 Bronze Izzy Allerston Rob Henderson Salcombe YC 13.0 (16.0) 7.0 13.0 9.0 7.0 65.0 49.0 s100
    11th RS200   975 Bronze Pete Nelson Nic Holden Northampton SC (16.0) 12.0 10.0 16.0 8.0 11.0 73.0 57.0 s100
    12th RS200   1173 Bronze Chris Larr Abigail Larr Northampton SC 11.0 (19.0) 14.0 10.0 11.0 15.0 80.0 61.0 s100
    13th RS200   1072 Silver Neil Barrett Sophie Jones Roundhill SC 8.0 6.0 11.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 88.0 67.0 s100
    14th RS200   1192 Bronze Cameron Davis Zoe Davis HISC 15.0 15.0 (18.0) 12.0 13.0 14.0 87.0 69.0 s100
    15th RS200   1517 Silver Mark Hatsell Rob Ashman   12.0 8.0 12.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 95.0 74.0 s100
    16th RS200   1125 Bronze Hannah Holbourn Jonathan Frary Mountbatten Centre 14.0 13.0 (21.0 DNC) 17.0 17.0 13.0 95.0 74.0 s100
    17th RS200   465 Silver Orken Soyer Ismail Inan Exe SC (21.0 DNC) 21.0 DNC 16.0 14.0 15.0 12.0 99.0 78.0 s100
    18th RS200   1126 Bronze David Conlon Sarah Bines Brightlingsea SC (21.0 DNF) 17.0 21.0 DNC 11.0 10.0 21.0 DNC 101.0 80.0 s100
    19th RS200   584 Bronze Tim Freeman Hannah Sands Warsash SC 17.0 (18.0) 17.0 18.0 14.0 16.0 100.0 82.0 s100
    20th RS200   972 Silver Tom Taylor Sophie Hill Wembley SC (21.0 DNF) 14.0 15.0 15.0 21.0 DNF 21.0 DNC 107.0 86.0 s100

    RS400 Fleet

    Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 11, Scoring system: GWSC Open Meeting (1 course/PY/3 starts)
    Rank Fleet Ranking SailNo Division HelmName CrewName Club R1
       
    R2
       
    R3
       
    R4
       
    R5
       
    R6
       
    Total Nett Notes
    1st RS400   1383 x Nick Craig Tobytastic Lewis Frensham Pond SC (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 6.0 5.0 s100
    2nd RS400   1215 x Joshua Metcalfe Patrick Metcalfe Y Felinheli 2.0 2.0 2.0 2.0 (3.0) 3.0 14.0 11.0 s100
    3rd RS400   1385 x James Downer Jon Price Royal Victoria YC (12.0 DNF) 3.0 3.0 8.0 2.0 2.0 30.0 18.0 s100
    4th RS400   1251/1418 x H Farbrother l Hosilen/D Martin Queen Mary SC (12.0 DNC) 4.0 4.0 3.0 7.0 4.0 34.0 22.0 s100
    5th RS400   1340 x Sam Neal Neil Cooney GWSC 4.0 5.0 6.0 (9.0) 8.0 6.0 38.0 29.0 s100
    6th RS400   1043 x Ian Watkins Imogen Whittam GWSC 7.0 6.0 5.0 6.0 (9.0) 5.0 38.0 29.0 s100
    7th RS400   1263 x Rob Lennox Ruth Lennox Barnet Green SC 5.0 8.0 7.0 5.0 6.0 (12.0 DNC) 43.0 31.0 s100
    8th RS400   1051 x Matt Sheahan Ellie Sheahan Netley SC 6.0 7.0 (8.0) 7.0 5.0 7.0 40.0 32.0 s100
    9th RS400   1342 x Jack Holden Ollie Miller   3.0 (12.0 DNF) 12.0 DNF 4.0 4.0 12.0 DNC 47.0 35.0 s100
    10th RS400   1275 x David Hearsum Ian Hearsum Hickling Broad SC (12.0 DNF) 12.0 DNC 12.0 DNC 10.0 10.0 12.0 DNS 68.0 56.0 s100
    11th RS400   1407 x Jon Heissig Nicky Grffin   (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 60.0 s100

    RS500 Fleet

    Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 5, Scoring system: GWSC Open Meeting (1 course/PY/3 starts)
    Rank Fleet Ranking SailNo Division HelmName CrewName Club R1
       
    R2
       
    R3
       
    R4
       
    R5
       
    R6
       
    Total Nett Notes
    1st RS500   1040 x Mike Saul Meg Fletcher Yorkshire Dales SC 1.0 (2.0) 2.0 2.0 1.0 1.0 9.0 7.0 s100
    2nd RS500   0000 x Hannah Bristow Graeme Bristow Leigh & Lowton SC (2.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 9.0 7.0 s100
    3rd RS500   795 x David Houghton John Symonds Great Yarmouth & Gorleston SC 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 (6.0 DNC) 21.0 15.0 s100
    4th RS500   748 x Anna Zmura Keith Sykes Great Yarmouth & Gorleston SC 4.0 5.0 (6.0 DNC) 4.0 4.0 3.0 26.0 20.0 s100
    5th RS500   638 x Kevin Murphy William Slater HBSC (5.0) 4.0 4.0 5.0 5.0 4.0 27.0 22.0 s100

    RS600 Fleet

    Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 5, Scoring system: GWSC Open Meeting (1 course/PY/3 starts)
    Rank Fleet Ranking SailNo Division HelmName CrewName Club R1
       
    R2
       
    R3
       
    R4
       
    R5
       
    R6
       
    Total Nett Notes
    1st RS600   867 x Richard Broughton   GWSC (2.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 6.0 s100
    2nd RS600   962 x Calum Terry   Rutland SC 3.0 4.0 (6.0 DNC) 2.0 2.0 2.0 19.0 13.0 s100
    3rd RS600   649 x Matthew Butler   Stewartby Water SC (6.0 DNS) 3.0 2.0 3.0 3.0 3.0 20.0 14.0 s100
    4th RS600   866 x Brian Briggs     1.0 1.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 26.0 20.0 s100
    5th RS600   904 x Will Davies   GWSC (6.0 DNF) 6.0 DNF 6.0 DNC 4.0 4.0 4.0 30.0 24.0 s100

    RS800 Fleet

    Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 17, Scoring system: GWSC Open Meeting (1 course/PY/3 starts)
    Rank Fleet Ranking SailNo Division HelmName CrewName Club R1
       
    R2
       
    R3
       
    R4
       
    R5
       
    R6
       
    Total Nett Notes
    1st RS800   1195 Gold James Date Toby Wincer Port Dinorwic SC 1.0 1.0 1.0 3.0 (6.0) 5.0 17.0 11.0 s100
    2nd RS800   1204 Gold Roger Phillips Will Crocker   (4.0) 3.0 3.0 1.0 1.0 3.0 15.0 11.0 s100
    3rd RS800   949 Gold Peter Barton Chris Feibusch HISC 3.0 (6.0) 4.0 4.0 2.0 1.0 20.0 14.0 s100
    4th RS800   1189 Gold Hugh Shone Fiona Hampshire Castle Cove SC 2.0 2.0 2.0 5.0 4.0 (6.0) 21.0 15.0 s100
    5th RS800   1129 Gold Luke McEwen Emma McEwen Royal Lymington YC (5.0) 4.0 5.0 2.0 3.0 4.0 23.0 18.0 s100
    6th RS800   1178 Gold Phil Walker John Mather Draycote Water SC (10.0) 5.0 6.0 8.0 5.0 2.0 36.0 26.0 s100
    7th RS800   1135 Silver Ella Mitchell James Morland Warsash SC 7.0 7.0 (8.0) 6.0 7.0 8.0 43.0 35.0 s100
    8th RS800   1166 Gold Ralph Singleton Sophie Singleton Chew Valley Lake SC 6.0 8.0 7.0 9.0 (11.0) 9.0 50.0 39.0 s100
    9th RS800   1154 Gold David Steed Louise Steed Netley SC 8.0 9.0 (18.0 DNC) 11.0 9.0 7.0 62.0 44.0 s100
    10th RS800   983 Silver Sam Barker Stu Moore Weston SC 9.0 11.0 (18.0 DNC) 12.0 10.0 10.0 70.0 52.0 s100
    11th RS800   1043 Silver Christopher Dodd Bryony Meakins Rutland SC 11.0 13.0 11.0 7.0 (14.0) 11.0 67.0 53.0 s100
    12th RS800   1010 Silver John Warburton James Clapham Royal Torbay YC 12.0 10.0 9.0 14.0 12.0 (18.0 DNC) 75.0 57.0 s100
    13th RS800   1128 Gold Seb Baucutt Abbie Croft Essex YC 13.0 (18.0 DNC) 10.0 13.0 8.0 14.0 76.0 58.0 s100
    14th RS800   1089 Silver Gaspar Vanhollebeke Suzy Russell   14.0 12.0 12.0 (15.0) 15.0 15.0 83.0 68.0 s100
    15th RS800   1202 Silver Andrew Blundell Maddie Fenner Warsash SC (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 10.0 13.0 12.0 89.0 71.0 s100
    16th RS800   932 Silver Brian Allen Claire Allen Brightlingsea SC (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 16.0 16.0 13.0 99.0 81.0 s100
    17th RS800   1133 Gold Hugh Watson Andy Watkins Emsworth SC (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 108.0 90.0 s100



    Sailwave Scoring Software 2.12.3
    www.sailwave.com

    Website Security Test