Australia
Austria
Switzerland
Czech Republic
Germany
Denmark
Spain
France
United Kingdom
Ireland
Italy
Netherlands
Sweden
United States

12/11/2011
Last Shout Championships Rutland SC

  • Dakine RS100 National Champs 2010
  • Sunshine in Carnac
  • Sunshine in Carnac


More photos at ww.fotoboat.com
Sailwave results for RS CLASSES LAST SHOUT CHAMPIONSHIPS - 12 & 13 NOVEMBER 2011 - Rutland Sailing Club
venue burgee

RS CLASSES LAST SHOUT CHAMPIONSHIPS - 12 & 13 NOVEMBER 2011

Rutland Sailing Club

Results as of 15:42 on November 13, 2011

RS100 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
RankClassSail NoHelmCrewClubNotesR1R2R3R4TotalNett
1st RS100 124 Jamie Morgan   Grafham Water SC 10.2 (1) 1 1 1 4 3
2nd RS100 264 Richard Pratt   Rutland SC 8.4 (2) 2 2 2 8 6
3rd RS100 309 Mostyn Evans   Restronguet Sailing Club 8.4 (3) 3 3 3 12 9
4th RS100 357 Troy Christensen   King George SC 8.4 (5) 4 5 4 18 13
5th RS100 363 Tom Gilbert   King George Sailing Club 8.4 (8 DNC) 5 4 5 22 14
6th RS100 223 Mark Webb   Rutland Sailing Club 8.4 4 (6) 6 6 22 16
7th RS100 125 David Bennett   Rutland SC 8.4 (8 DNC) 8 DNC 8 DNC 8 DNC 32 24

RS200 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
RankClassSail NoHelmCrewClubNotesR1R2R3R4TotalNett
1st RS200 1010 Steve Restall Judy Restall Downs Sailing Club
1 1 (7) 5 14 7
2nd RS200 584 Ben McGrane Roz Allen Netley Sailing Club
2 3 2 (4) 11 7
3rd RS200 1311 Matt Mee Emma Norris Red Wharf Bay SC/HLSC
(6) 4 1 3 14 8
4th RS200 1460 Dave Steed Katharine Lovering Burghfield Sailing Club
4 (7) 5 2 18 11
5th RS200 953 Nick Charles Juliet Charles Littleton Sailing Club
7 (8) 4 1 20 12
6th RS200 1031 Chris Catt Catherine Alton Burghfield Sailing Club
8 2 (11) 6 27 16
7th RS200 988 Chris Martin Alice Kingsnorth Burghfield Sailing Club
3 (10) 10 7 30 20
8th RS200 1452 James Ellis Rob Henderson SYC
(11) 5 6 9 31 20
9th RS200 1467 Ian Sharps Caroline Martin Burghfield SC
(14) 11 3 11 39 25
10th RS200 482 Tom Goodey Mark Thomas Broadstairs Sailing Club
10 (15) 8 8 41 26
11th RS200 1029 Christian Humphrey Noelle Vidal RYA
5 12 12 (20 DNC) 49 29
12th RS200 1164 Emma Deal Penny Norman Burghfield Sailing Club
15 6 (16) 10 47 31
13th RS200 1265 Carl Mayhew Julie Harrison Island Barn SC
9 9 (17) 16 51 34
14th RS200 499 Mark Hatsell Rob Ashman Middle Nene Sailing Club
(16) 16 9 14 55 39
15th RS200 831 Thomas Wright Louise Fisher HLSC
12 13 14 (15) 54 39
16th RS200 1190 Martin Penty Michael Penty Beaver Sailing Club
13 14 15 (17) 59 42
17th RS200 815 John-Paul Marks Emma Anderton Oxford Sailing Club
(19) 19 13 13 64 45
18th RS200 792 Maia Walsh Peter Bentley Cardiff Bay Yacht Club
17 17 (19) 12 65 46
19th RS200 1111 Pippa Baker M Evans

(18) 18 18 18 72 54

RS400 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
RankClassSail NoHelmCrewClubNotesR1R2R3R4TotalNett
1st RS400 1082 Mike Hart Sally Kilpatrick Port Dinorwic Sailing Club
1 (2) 1 1 5 3
2nd RS400 1325 John Cooper Becci Wigley Lymington Town SC
2 4 (5) 3 14 9
3rd RS400 1251 Howard Farbrother Dan Martin Queen Mary Sailing Club
(6) 1 4 5 16 10
4th RS400 1275 Sam Parker Simon Kinsey Weston Sailing Club
(7) 3 3 4 17 10
5th RS400 1379 Caroline Whitehouse Sam Pickering Bartley Green Sailing Club
3 (7) 7 2 19 12
6th RS400 1263 Chris Bailey Jane Bailey Draycote Water SC
4 (6) 2 6 18 12
7th RS400 1313 Pete Vincent Charlotte Cotter Bristol Corinthian YC
5 5 (8) 7 25 17
8th RS400 1101 Simon Baker Zoe Roberts Queen Mary Sailing Club
8 8 6 (9) 31 22
9th RS400 1051 Matt Sheahan Ellie Sheahan Netley SC
9 (12) 11 8 40 28
10th RS400 1031 Max Tosetti Louise Hosken Queen Mary Sailing Club
(13) 10 9 12 44 31
11th RS400 852 Morris Barnes Robert Dunkley Hollowell SC
(11) 11 10 10 42 31
12th RS400 539 Marek Zabek Marcin Queen Mary Sailing Club
12 9 (13) 11 45 32
13th RS400 946 Mark Blackham Rob Slack Chase SC
10 13 (14) 14 51 37
14th RS400 1090 Daniel Hawkins Cassie Hawkins Queen Mary Sailing Club
(15) 14 12 13 54 39
15th RS400 1083 Sam Wilford Andrew Wilford Hollowell SC
14 (15) 15 15 59 44

RS800 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
RankClassSail NoHelmCrewClubNotesR1R2R3R4TotalNett
1st RS800 44 (1187) David Hivey Rob Partridge RYA
2 (5) 1 1 9 4
2nd RS800 1089 Roger Phillips Will Crocker Emberton SC
1 4 2 (6) 13 7
3rd RS800 1133 Justin Deal Ollie Page Burghfield SC
(6) 1 5 2 14 8
4th RS800 1160 Dan Kilsby Bart Bridgen Stokes Bay Sailing Club
5 3 (7) 3 18 11
5th RS800 872 Sarah Martin Ed Chapman Hayling Island SC
3 2 (8) 7 20 12
6th RS800 1020 Jeremy Collins James Penty Beaver Sailing Club
4 7 (15 DNC) 4 30 15
7th RS800 1135 Ally Martin Claire Cumming Burghfield Sailing Club
(10) 9 4 5 28 18
8th RS800 1129 Luke McEwan Emma McEwan Royal Lymington SC
(8) 6 6 8 28 20
9th RS800 868 Joel Walker Sarah Crossman Brancaster Staithe SC
(15 BFD) 8 3 15 DNF 41 26
10th RS800 990 Gaspar Vanhollebeke Benoit Mancini Ecole de Voile Rochelaise
7 (10) 10 9 36 26
11th RS800 1099 Alistair Hodgson Sue Ogg Draycote Water SC
9 (11) 9 10 39 28
12th RS800 978 Grahame Smith Nicola Smith Wilsonian Sailing Club
11 (13) 12 11 47 34
13th RS800 1056 Allen Bradley Joe Pester Pennine SC
(12) 12 11 12 47 35
14th RS800 813 (879) Pete Lock Sue Lock Southwold SC
(15 DNF) 15 DNC 15 DNC 15 DNC 60 45

RS500 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
RankClassSail NoHelmCrewClubNotesR1R2R3R4TotalNett
1st RS500 638 Kevin Murphy William Slater Hickling Broad SC
(2) 2 1 1 6 4
2nd RS500 625* Tim Wilkins Heather Martin Hickling Broad SC
1 1 (4 DNC) 4 DNC 10 6
3rd RS500 546 Ian Patience Michelle Ackroyd Norfolk Broads SC
(3) 3 2 2 10 7

RS600 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
RankClassSail NoHelmCrewClubNotesR1R2R3R4TotalNett
1st RS600 867 Richard Broughton   Grafham Water SC
(2) 1 1 2 6 4
2nd RS600 702 John Charles   Leigh on Sea Sailing Club
1 2 (3 DNF) 1 7 4

RS700 Class

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
RankClassSail NoHelmCrewClubNotesTotalNett
1st RS700 725 Martin Jones   Wilsonian SC
0 0

RSVareo Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
RankClassSail NoHelmCrewClubNotesR1R2R3R4TotalNett
1st RSVareo 579 Cheryl Wood   Pennine/Glossop
(1) 1 1 1 4 3
2nd RSVareo 408 Nick Marley   Island Barn Reservoir SC
(2) 2 2 2 8 6

www.rutlandsc.co.uk
[email protected]


Sailwave Scoring Software 2.03 build 6
www.sailwave.com

Website Security Test